Rusya’dan İsrail’e ‘kınama’ tepkisi

Telegram kanalından açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, İsrail’in Moskova Büyükelçisi Simona Halperin’in, “Rusya’dan, İran’ın İsrail topraklarına saldırılarını kınamayı bekledikleri” yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

Zaharova, “Simona, İsrail’in, Kiev yönetiminin Rus bölgelerine yönelik en az bir saldırıyı kınadığını bana hatırlatır mısın? Hatırlamıyor musunuz? Ben de hatırlamıyorum. Ancak İsrailli yetkililerin, (Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir) Zelenskiy’nin eylemlerini destekleyen düzenli açıklamalarını hatırlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İran’ın İsrail’e gerçekleştirdiği hava saldırılarına ilişkin, “İlgili tüm tarafları itidalli davranmaya çağırıyoruz. Bölge devletlerinin mevcut sorunları siyasi ve diplomatik yollarla çözeceğini umuyoruz.” açıklamasını yapmıştı.

İsrail’in Moskova Büyükelçisi Halperin, Rus haber ajansı Ria’ya yaptığı açıklamada, Rusya’dan İran’ın İsrail topraklarına saldırılarını kınamayı bekledikleri yönünde açıklamada bulunmuştu.

UKRAYNA, İRAN’I KINADI

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy sosyal paylaşım hesabından yaptığı yazılı açıklamada, İran’ın İsrail’e hava saldırısına tepki göstererek, şu ifadeleri kullandı:

“Ukrayna, İran’ın İsrail’e Şahed insansız hava araçları ve füzeleri kullanarak düzenlediği saldırıyı kınıyor. Biz Ukrayna’da, aynı Şahed insansız hava araçları, füzeleri, aynı hava saldırısı taktiklerini kullanan Rusya’nın benzer saldırılarının dehşetini çok iyi biliyoruz.”

Rusya ile İran’ın faaliyetlerinin daha büyük çatışmalara neden olabileceğini savunan Zelenskiy, “Orta Doğu’da gerilimin daha da artmasını önlemek için her türlü çaba gösterilmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Hava saldırılarına karşı mücadele etmek için yardıma ihtiyaç duyduklarını kaydeden Zelenskiy, “Kelimeler, insansız hava araçlarını durdurmaz ve füzelerin önünü kesmez. Yalnızca somut yardım bunu sağlar.” ifadelerini kullandı.

Küresel güvenliğin güçlendirilmesi yönünde ortak adımların atılması gerektiğine dikkati çeken Zelenskiy, ABD Kongresinin bu kritik zamanda, müttefiklerini güçlendirmek için gerekli kararları almasının kritik önem taşıdığına işaret etti.

İRAN-İSRAİL GERİLİMİ

İsrail, İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2’si general 7 kişi ölmüştü.

İran, İsrail’in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu. İsrail ise İran’ın saldırısına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran, dün İsrail’e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı.

İran, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıklamıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x